Láká vás vyjet na dva, tři týdny někam po Evropě, ale docházejí vám nápady? Co takhle vyzkoušet podzimní Itálii a Chorvatsko? Obě země mají výbornou turistickou infrastrukturu, najdete v nich spoustu zajímavých měst a památek a zároveň je díky odlišné historii i kulturním kořenům každá z nich naprosto jiná.

Nemáte rádi vedra?

Pokud vyrazíte na jih a jihovýchod Evropy nyní, mimo hlavní turistickou sezónu, tak se navíc vyhnete davům lidí a obřím zájezdům, které mohou některé návštěvníky v létě odrazovat.

Navíc je tu stále příjemné počasí, takže si na chvíli odpočinete od sychravého podzimu, a zlepšíte si tak trochu náladu. Zároveň už tu ale nebude nesnesitelného horko – takže během dovolené zvládnete více věcí, než když teplota zrovna atakuje třicítky.

Kam můžete dojet

picture6Že by byla návštěva obou zemí během jedné dovolené komplikovaná? Pokud byste chtěli z Apeninského poloostrova přejíždět na Balkán autem nebo autobusem, tak samozřejmě ano – protože podstatnou část vašeho volna strávíte na cestách.

Z Itálie do Chorvatska, nebo naopak se ale lze dostat i trajektem. V Itálii vyjíždějí například z Ancony nebo Bari. Z chorvatských přístavů, ve kterých trajekty zastavují, stojí za zmínku hlavně Dubrovnik – město oprávněně nazývané jako „perla Jadranu“, dále například Split nebo Stari Grad.

Zpátky lze jet jinudy

Cesta trajektem obvykle trvá 9 až 12 hodin. Přepravit si samozřejmě můžete nechat i automobil nebo třeba motocykl, a ještě si tak odpočinete od řízení. Relaxovat se dá v restauraci, na baru a při hezkém počasí i na venkovní palubě trajektu.

Na trajekt si můžete koupit buď zpáteční lístek, ještě větší smysl ale dává absolvovat jen jednu cestu a pak se vrátit jinudy, než jste přijeli. Zvláště, pokud máte vlastní vozidlo, tak lze poté po cestě zastavovat i na dalších zajímavých místech.